29/10/2008

Karujahil


Ootamatult istus keset lehte üks karu. Õigemini keset lauset, sisuga täitsa kokku sobimata. Juttu oli karu vaatamisest kohas, kus karu tegelikult olla ei saa. Pidin selle karu sealt minema ajama.

Bring to bear on väljend, mida eesti keelde tõlkides karuga (bear) asja pole. Pigem ikka keskendumisega, millegi suhtes pingestumisega, millegi pingelise vaatamisega, tähelepanu suunamisega jne. Samuti ka näiteks argumentide kasutamisega mingi olukorra muutmiseks jne. Vastavalt kontekstile muidugi.

Näiteks: 1. To exert; apply: bring pressure to bear on the student's parents. 2. To put (something) to good use: "All of one's faculties are brought to bear in an effort to become fully incorporated into the landscape" Barry Lopez.

Ei ole sedasi, et metsa läksin ma ja metsa läksid sa ja karu lasin ma ja karu lasid sa...

Nii ma neid "karusid" siis paarist väga pikast tõlketekstist praegu taga ajan - suure lugemisega kaob kirjutamise tahtmine üsna ära. Sestap on ka blogipidamine vaheaegadega ja lünklik.

- - -
Seda panin küll tähele, et paljudes blogides ja online-lehtedes täna linnavalitsuse "situngit" naerdi. Tuli meelde, kuidas palju aastaid tagasi oli üks õnnetu korrektor hädas olnud partisanide elu kajastava jutustusega, kus korduvalt seisis kirjas, et partisan "situb" puu otsas või põõsas või mujal kõiksugustes kohtades "ja ootab". Tegelikult pidi muidugi olema "istub ja ootab". See oli tollal kirjatükkides väga levinud ja mõnigi kord meelega tehtud trükiviga, sest võimaldas tõsiste asjade üle vabalt naerda.

26/10/2008

Koopatasandil on kära kõige tähtsam

Mõned päevad tagasi arutasime kodus, et inimesed pole ikka ahvidest või ürgsetest esiisadest kuigi kaugele arenenud. Koopatasandil ja karjas oli kõige tähtsam, tugevam ja võib-olla ka targemaks peetum see, kes kõige suuremat kära oskas tekitada. Oma arvamust väljendati juba toona teistest ülekarjumisega, räuskamisega, mis praeguses suhtluskultuuris nii levinud on. Õigem oleks vist öelda, et suhtluskultuuri puudumises.

Räuskamist näeme massimeedias, aga ka muudel elualadel. Igapäevaelus lisandub sellele veel käitumisviis, et kui sa meie kisa ei kuula ja aru ei saa, et me kõige tähtsamad oleme, siis paneme sulle ühe tou ära.

Tasasemalt väljenduvat tarkust ja tõelist asjatundlikkust ei panda tähelegi. Tegelikult pole see ainult Eesti küsimus, vaid hakkab üha rohkem silma paistma ka muu maailma tele- ja isegi parlamendisõnavõttudes ja -kaklustes. Üldse igal pool.

Lollusel on omadus laieneda.

Eile leidsin, et see mõte haakub KT blogis kirjutatuga: "Eestis loeb ju nende arvamus, kes valjemalt avalikult kisada oskavad, kellel on võimu ja raha, ja kes on niisama eputised..."

25/10/2008

Fotojaht - külm

Õiget külma veel pole, aga külma ilma lubavaid märke võib looduses tähele panna. Siin siis kaks pilti külma aja söögilaudadest.

Marjadest lookas pihlakad pidavat külma ja pakaselist talve tähendama.

Minu lapsepõlves oli pihlakatel tihti ka leevikesi näha. Nüüd pole ma leevikesi enam ammu näinud. Aga pihlakamaitsemise hoos on praegu varesed - ju läheb neil ületalve-vitamiine vaja.

Pihlaka puhul võib külma sööja sõbraks pidada, sest külm aitab leevendada marjade mõrusust. Sestap oodati vanasti marjade korjamisega esimeste miinuskraadide saabumiseni, tänapäeval saab nad pista sügavkülma.




Teised külmaotsijad leiab sedakaudu.

24/10/2008

"The Glitter & the Gold"


Consuelo Vanderbilt Balsani elulooraamatust "The Glitter & the Gold" olen mõni aeg tagasi juba kirjutanud. Siis küll rohkem sellest, mida raamatu autor lapsena luges. Nüüd veel mõned mõtted.

Raamatu autorist, oma aja ühest kaunimast, haritumast ja rikkamast daamist ei teadnud ma enne sellesuvist Blenheimi palees käimist mitte midagi. Oxfordi-haridusega juristist giid oli vaimustuses Marlborough´ 9. hertsoginnast ja osutas kogu aeg temast tehtud portreepiltidele ja fotodele.

Silmapaistvalt kaunis ja väga rikas ameeriklanna abiellus Marlborough´ hertsogiga üsna vastu oma tahtmist, võimuka ema käsul, ja tema missioon pidi olema sünnitada hertsogile pärija, et hertsogitiitel ei läheks suguvõsa kõrvalharru Winston Churchillile. Selle kohustuse Consuelo ka täitis, kuid see ei takistanud teda tulevikus Winstoniga sõber olemast. Marlborough´ hertsoginna oli ta aastatel 1895 - 1921, kuni oma abielu lahutamiseni.

Sealtsamast Blenheimi palee raamatupoest Consuelo mälestused ostsingi. Need on valminud 1953. aastal ja esmakordselt avaldatud 1973. aastal. Ma ei oska arvata, miks nii huvitavast elust kauni mõjuka naise ja ühiskonnategelasena pole filmi tehtud. Selles filmis võiks olla koht nii glamuursel seltskonnaelul, Inglise kõrgklassi aristokraatial, ärihaidel, poliitikutel, kultuuritegelastel, kui ka seiklustel, põnevusel, mida rikkus ja positsioon võimaldasid, armastusel ja armastuse puudumisel, praegu nii moodsal feminismil, sõja- ja rahuteemal.

Ameerika miljonäri tütre elu oleks vastandatud vaestele ja haigetele lastele, kelle varjupaika ja sanatooriumi Consuelo koos oma teise abikaasa Jacques Balsaniga Prantsusmaal enne Teist maailmasõda pidas. Maailma olulisemate riikide võimukandjad olid vaimustunud selle naise ilust ja seltskondliku keskustelu oskusest, aga ka tema kõrgest kultuuritasemest.

Raamatus on palju tabavaid kirjeldusi tollaste seltskonnadaamide elust, nende riietusest, kodudest, huvidest. Need kõik näitavad, et Consuelol oli terav silm.

Minu jaoks on kohtumistest võimukandjate ja poliitikutega kahe maailmasõja vahelisel ajal aga huvitavamad Consuelo kirjeldused värvikatest koosolemistest Bernard Shaw, Henry Jamesi, Charlie Chaplini jt kultuuriinimestega, nende repliigid ja vaimukused.

Raamat on väga peene- ja taktitundeline, ükskõik kas kirjutatud on mõnest seltskonnategelasest või teenijannast, tipp-poliitikust või varjupaigalapsest. Mingit nüüdisajale nii omast "ärapanemist" sellest ei leia. Aga selle, et kõik pole kuld, mis hiilgab, sai Consuelo küll elus hästi selgeks.

Pildil on Marlborough´ hertsoginna 1903. a.

22/10/2008

Võib-olla mõni keeletark teab?


Just parasjagu siis, kui üht maailma usundite teemalist eestindust üle vaatasin, helises uksekell. Ukse taga olijad tahtsid mulle anda mingi infolehe. Kui küsisin, mille kohta see on, siis vastas noormees, et elust pärast surma ja sellest, kuidas olla õnnelik. Tänasin ja ütlesin, et ei soovi. Noormees küsis vastu: "Kas teid siis see teema ei huvita".

Ei hakanud talle pikemalt selgitama, et olen niisugused teemad enda jaoks juba selgeks mõtelnud. Ka polnud mul pikemaks suhtlemiseks aega.

Hiljem mõtlesin, et huvitav, mida oleks infolehe pakkuja arvanud, kui oleksin vastu küsinud küsimuse, mille kallal parasjagu pead vaevasin. Nimelt on eestikeelsetes allikates - nii kirjandus- kui ka teatmeteostes, lisaks ka internetis - suur segadus mõne islamiga seostuva sõna kirjapildiga. Näiteks kas õige on Ahmadiyya või Ahmadija või hoopiski tõlkija pakutud Ahmadijja, mis mulle täitsa vastuvõtmatu tundub? Samamoodi on segadusi ka sõnadega Tidžanij(j)a, mille puhul kasutatud nii Tižaniyyat kui Tižanjat, Umaijjaadid peaksid olema Umaijaadid jne. Siis veel Qadirijja, Kubravijja, Šadhilijja, mida kõiki algselt iyya-na kirjutatakse. Kuidas need ikkagi peaksid eestikeelses tekstis olema?

Võib-olla mõni keeleküsimustega tegelev tarkpea oskab nende sõnade kohta midagi arvata. Oleksin väga tänulik

21/10/2008

Vihmaste õhtute ajaviidet


Ma käin siis nüüd ka aeg-ajalt mängupõrgus.

Avastasin tänu nooremate suunamisele Õhtulehe veebikohast mängude hulgast mahjongi. (II variant, mitu mänguvälja.) Ei läinudki kuigi palju aega, kuni kõik kolm taset õnnestus läbida.

Loodetavasti mõjub mahjong ajule sama kasulikult kui internetis surfamine, mis pidavat eakatel aitama mälu alal ja korras hoida. Sellest, et USA teadlased surfamise kasuliku mõju tuvastasid, oli hiljuti palju juttu näiteks siin.

Mahjong tähendavat hiina keeles varblast ja on oma mingil kujul kuulutatud Hiinas tervislikuks spordialaks. Enne seda, 1998. aastal täiendati mahjongi ametlikke reegleid. Uute reeglite hulka kuuluvad nõuded, et mängides mahjongi ei tohi juua alkoholi, manustada narkootikume ega suitsetada.

Sealt mängude leheküljelt meeldib mulle veel Piljardihai. Hea võimalus kätt ja silma treenida. Mul küll kipub esialgu enamasti valge pall sisse minema, aga omal ajal olin koroonas päris kõva käsi, küll ma selle netipiljardi ka selgeks saan :)

Mälupulk


Hambaarstitoolil. Tohter ulatab paberrätikukese ja ütleb:
"Pühkige palun ise mälupulk puhtaks."

Ma ei taipa päris kohe, siis mõistan ja pühin suu huulevärvist puhtaks.

Tohter on mu viivitust näinud ja pomiseb: "Mis asja ma nüüd ütlesin, ikka huulepulk ära."

Arst on püüdlik noor venelanna ja eesti keelt räägib ta päris hästi. Et mälupulk huulepulgaga sassi läks, teeb meile mõlemale nalja.

Ise sain samalaadse naljaga hakkama Capri saarel, kui kunagi ammu ühest imeuhkest pesupoest oma vastõpitud itaalia keeles kombineed ostma läksin ja müüjannalt "sottogonna" (alusseelik) asemel "sottovocet" küsisin. See viimane tähendab nimelt madalat häält.

Müüjaneiud ei saanud minust muidugi tükk aega aru, mina omakorda arvasin, et olen kõike õigesti ütelnud, ja alles siis, kui vaateaknal vajalikule kaubale osutasin, pahvatasid müüjannad naerma, et bassilauljaid nende poes küll ei müüda.

20/10/2008

Pikapatsiliste suguvõsa



Kui kohtan Eesti kirjandusklassikas sõnu "pika patsiga preili" või muid pikapatsilisi naistegelasi, siis tulevad mulle ikka meelde taluneiud siin pildil.

Foto on umbes 1920. aastast. Tehtud Läänemaal. Sellel on mu vanavanaisa ja vanavanaema koos oma kolme pikapatsilise tütre ja ühe pojaga.

Need kolm peretütart on minu vanatädid. Neljandat tütart, nende vanimat õde, kellest tulevikus sai minu vanaema, pildil enam pole - tema oli juba talust minema lennanud, Tallinnas tööl ja vist ka juba patsid kui mitte maha, siis lühemaks lõiganud. Küll on aga fotol tema väike tütar, minu tulevane ema, siis umbes 1,5-aastane - istub oma vanaema süles.

Neil kolmel pikapatsilisel sellelt pildilt oli erinev elukäik. Üks suri
üsna noorena ja temast jäi maha poeg. Teine abiellus ja sai kolm
last, elas kaua. Kolmas elas samuti kaua, aga oli kogu elu üksi. Just kolmandast sai hiljem kodutalu pidaja. Perepoeg suri noorelt ja maeti oma isaga (minu vanavanaisaga) ühel päeval.

Hea juuksekasv on meie suguvõsas pärilik. Minulgi olid kuni neljanda klassini pikad patsid, siinsel pildil olen esimese klassi kevadel. Aga siis, kui mu ema tööle läks, ei saanud ma ise patsipunumisega hakkama ja juuksed tuli paratamatusele ohvriks tuua. Ometigi on pikad juuksed mulle alati meeldinud.

Muide, ka Tallinna üks tuntumaid pika patsi kandjaid on meie kaugelt sugulane :).

18/10/2008

Fotojaht - tehnika


Tehnika on see, mida me kasutame ja mis meid aitab. Asi, mis meid teenib. Aga ka oskus, mille peame omandama, et midagi hästi teha või üldse teha.

Esimesel pildil on üks hea töövahend. Teisel üks hea päästevahend. Ja kolmandal koht, kus tegutsemiseks on vaja väga head tehnikat.



















































Teiste tehnikajahtijate piltide juurde saab siit.

15/10/2008

Lukk, mis peibutab vargaid


Eile ei saanud ma väljudes ust korralikult lukku keerata. Tavalise paari-kolme korra asemel vaid ühe hädise korra. Tagasi tulles olin sellest hoolimata hädas - see keerdekord ei avanenud ega avanenud, pika loksutamise peale sain siiski nii palju keeratud, et uksest sisse pääsesin. Aga rohkem see lukk enam keerata ei andnud.

Kutsusin kunagise klassivenna nõu andma. Tema tuvastas, et lukk on nii katki, et enam parandada pole mõtet. Andis soovitused edasitegutsemiseks.

Uurisime internetist, milline lukk katkiläinu asemele kõige paremini sobiks. Selle uurimise käigus saime teada, et meie vana luku kohta kirjutatakse mitmel puhul, et türgi lukud (Fayn) on sõna otseses mõttes muutunud varaste ligimeelitajateks. Neid saavat lahti ristpeakruvikeeraja ja nätsu abil. Sama edukalt võiks juba võtmed väljapoole jätta.

Tsitaat: "Замки фирмы Fayn не должны устанавливаться в стальных дверях для обеспечения защиты, так как они являются замками приманками для квартирных воров. Открыть данный замок можно с помощью крестовой отвертки, либо жевательной резинки. И защиты от этого в замке не предусмотрены."

Teine tsitaat: "Если в Вашей двери установлен такой замок, то мы рекомендуем сменить замок на сувальдный. Большой популярностью пользуется у квартирных воров, так как есть возможность открывания данного замка без ключа и специального инструмента. Двери, где установлены такие замки, являются приманками. Взять может быть и нечего, а беспорядок навести могут. Поэтому установите себе в дверь более надежный замок, трудность вскрытия которого отпугнет преступников."

Enesest lugupidavad firmad ütlevad Fayni luku kohta, et seda nad mingil juhul ei kasuta ega soovita.

Kümmekond aastat tagasi pandi neid lukke uksefirmades metallustele hulganisti. Tõenäoliselt oli lihtsalt soodsalt saadud lukupartii, mis siis ustega koos ära müüdi. Et ustel enamasti kaks lukku, siis türgi lukk n-ö teise lukuna ka otsest ohtu ei kujutanud. Iseasi on uste puhul, millel see on ainuke lukk.

Kui aus olla, siis pean ütlema, et meid teenis see lukk üle kümne aasta, ei läinud kordagi rikki ja pidas oma ametit korralikult.

Täna käis uue luku panija. Sümpaatne vene noormees. Hästi sai hakkama.

13/10/2008

Homme on huvitav päev


Homme on huvitav päev. Kanaldaja Blossom Goodchild on ennustanud suure tulnukatelaeva saabumist. Laev pidavat jääma nähtavaks kolme päeva jooksul ja andvat tunnistust teistest, meie suhtes rahumeelsetest eluvormidest universumis. Kanaldaja olevat sidemetes Valguse Föderatsiooniga (The Federation of Light).

Kanaldaja blogi on siin. Teade laeva saabumisest on kirjutatud 1. augustil 2008.

Maailmas on tekkinud sellest teadaandest möödunud suhteliselt lühikese aja jooksul üsna palju üksteisele vastukäivaid suhtumisi kanaldaja teatesse. Ühed arvavad, et rohkete vikerkaarte nägemine ja maavärinate esinemine on kindlad viited, et sündmus - kohtumine - aset leiab. Teised süüdistavad kanaldajat sidemetes kurjade jõudude ja Saatana endaga. Kolmandad väidavad, et näiteks NASA jätvat ära 14. oktoobriks kavandatud kosmosestardi ja sõjavägi mitmes riigis olevat kõrgendatud valmisolekus. Paljud ootavad põksuvate südametega, kindlasti sama paljud lihtsalt naeravad selle ootuse üle...

Tavaliselt ei söanda kanaldajad nii lühikese eelajaga pakutavatest sündmustest ette teatada. Üsna selge on see, et kui midagi ei toimu, siis on langeb usk kanaldajatesse ja nende teadete tõeväärtusse kõvasti. Samas on alati võimalik sündmuse ärajäämist mitmeti põhjendada: laev läks rikki, ilmastik ei lubanud jne - ses mõttes on huvitav, missuguseid selgitusi ja vabandusi mittetoimumise kohta hakkab ringi liikuma.

Kui ... Siis...

11/10/2008

Võta naine, kui võimalik, Narvast...


Viimasel ajal loetud blogide postitustest on mulle üks huvitavamaid olnud kaamos rules!-i Narva-teemaline, kus ta kirjutab:

"... Narva on minu meelest praegu nagu tükk savi, mida saab vormida millekski heaks või millekski koledaks. Hei, majandusmehed - just teie, mitte poliitikud! - tulge ja hakake voolima! Hetkel on saadaval palju tootmise alt vabastatud ruume, palju õppinud tööjõudu... "


Ma ei ole eriline Narva küsimuste spetsialist, kuid olen sellele linnale palju mõtelnud. Aastaid tagasi käisin ajakirjanikuna seal üsna tihti. Mulle meeldis seal ja kui mõned kolleegid Narva minekut vältisid, oli minu jaoks see alati põnev linn, kus oli palju elurõõmu, töökust, tahtmist midagi luua ja rajada.

Narva Kreenholmi kleidiriided olid imeilusad ja kvaliteetsed, froteerätikud samuti. Neid tootnud naised tegid väga pingelist tööd, aga nad said oma töötulemuste üle uhkust tunda. Nendest lauldi: "Võta naine, kui võimalik, Narvast" ja see ei olnud pilkelaul. Narvas oli palju ka energeetikuid ning osavate kätega töömehi. Hinnatud olid tööinimese oskused ja kogemused, sellega kaasnes tööinimese väärikus.

Vabrikute sulgemine on need väärtuslikud ja väärikad inimesed tihtipeale tööst ja võib-olla ka lootustest ilma jätnud. Me ei oskagi ette kujutada, milline muudatus ja murdumine võib see olla nende jaoks olnud. Tunda, et sind ei vajata, tunda end luuserina...

Et seda puudust korvata, selleks pole ju nüüdis-Eestis suurt midagi tehtud. Miks me siis imestame, et Narvas ja Ida-Virumaal üldse meelsasti Vene kodakondsust võetakse. Hiljutises teleintervjuus ütles üks naine, et lisaks kergemale võimalusele oma sugulasi külastada on tal tänu Vene kodakondsusele ehk võimalik Venemaal mõneks ajakski tööd saada. Eestis ta seda paraku pole saanud.

Minu meelest on see väga mõtlemapanev. Samas tahaksid paljud narvakad töötada Eestis.

Aastaid on Narva olnud eestlaste jaoks n-ö venekeelne ruum. Ja nüüd ollakse hämmastunud, et Narva venelased peavad eesti keele õppimist ja oskamist raskeks. Aga kui neil pole seda tegelikkuses seni vaja läinud, kuskohast saab siis oskus üleöö tulla?

Jutt muukeelsete lõimumisest Eesti ühiskonda on ju portfelliga ja portfellita ministrite tasemel kõlav olnud, aga tegelikkus... kas me üldse teame, missugune on tegelikkus?

Ma ei ole nüüd Narvas käinud hulk aastaid. Sõiduvõimalusi on lihtsalt nappinud. Minu praegused teadmised elu kohta Narvas tuginevad sellele vähesele, mida olen ajakirjandusest lugenud, kuulnud, näinud. Seda on tõepoolest vähe...

Isegi seda ei tea ma enam, kas Narvas on endiselt nii eriliselt head saiakesed, nagu aastate eest...

Pilt: Narva kosk Eesti postmargill.

08/10/2008

Asjalik selgitus


Paanilise ajakirjanduse kõrval ootab lugeja enamasti täpsemat selgitust, mis just teda ees ootab ja kuidas toimida. Lugesin täna ootamatult asjalikku lühidat ja mitte vahtupeksvat informatiivset artiklit Õhtulehest, kus tagatisfondi juhataja Andres Penjam teatas, et praegu on pangahoiustest riigi kaitse all vähem kui pool.

Riik garanteerib kuni 313 000 kroonise hoiuse säilimise ainult kuues pangas: Swedpank (end Hansapank), SEB (end Ühispank), Eesti Krediidipank, Tallinna Äripank, BIG ja Marfin Pank; välisriigi panga filiaali hoiused tagatakse aga panga emamaa seaduste järgi.

Veel vastab Penjam küsimustele, kuidas ja millal riik hoiuse välja maksab ning kui pangaga midagi halba juhtub, mida siis tagatisfond teeb, ka selgitab ta, et raha kättesaamiseks ei pea inimene mingit avaldust kirjutama ega kellelegi midagi tõestama.

EDIT // 9. okt 2008.
Valitsus toetas hoiuste tagamise ja hüvitamise piirmäära tõstmist 50 000 euroni (782 330 krooni) 100 protsendi ulatuses kõikidele seni tagatisfondi seaduse kohaselt tagatud krediidiasutuste hoiustele alates tänasest päevast. Valitsus tegi oma otsuse rahandusministri ettepanekul ning lähtudes Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) istungil otsustatust, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Seni oli piirmäär 20 000 eurot (313 000 krooni).

06/10/2008

Sügispitsid




Isegi üsna kribalad põõsalehed moodustavad päikese käes täiusliku värvidemängu.

05/10/2008

Fotojaht - klaas, ajalik ja ajatu

Klaasist võib teha kõike või peaaegu kõike.
Klaas on köitev, sest võib igal hetkel puruneda.
Purunematu klaas, tundub mulle, ei ole nii huvitav.

Siin siis kaks varianti maailma klaasirohkusest.

Tohutu suur klaasist katedraalisein, mille tumedal pinnal peegeldub vastasolev trepp. Seinal on inglid, sümboliseerides hingesid, kes hukkusid Coventry pommitamisel Teises maailmasõjas. Klaasi heledam pind tähistab taevast, pääsemist tumedast ja valutekitavast, lootust igavikule, aga ühtlasi ka lootuste akent tulevikku.

"Klaasist seinte taga kumavaid treppe mööda
tõused sa üles, kuni su sammude hüvastijätt
soikub. Kuid alati joonistan sind õhku
ka veel mu lugemata raamatute virna kohale."
(Georg Maurer, kogust "Maailm toimub", 1977)



Aga klaasist võivad olla ka päris pisitillukesed potsikud, mälestus kuskilt, millestki... Teekonnast, kust see meene kaasa toodi. Armsate inimeste naeratustest, kui nad koomilist topsikandjat esimest korda nägid...



Mis suudakski klaasist paremini väljendada mõtet "oli kord..."?

Teiste fotojahiliste pildide juurdepääs on siin.

04/10/2008

Läänemere isandad


Hommikul tõin endale "Läänemere isandad". Tüdrukupõlves lugesin sageli selle esimest sõjaeelset väljaannet. See oli kuidagi eriline raamat, paksul paberil, peatükkide päistes rahvuslikud joonistused, toekas lugemine uhketest ja ilusatest inimestest. Ebatavaliselt kaunis ja mõjuv...

Ei teadnud ma siis kuigi palju neist aegadest ja inimestest, aga selle raamatu jäetud täiesti erakordsele tundele olen tihti tagasi mõtelnud. Seepärast otsustasin, et kui see Eesti lugude sarjas müügile jõuab, ostan kindlasti. Tahan tagasi seda imelist tunnet...

"See oli pajatus isandaist, kes valitsevad merd ja randa! Ja lugu sellest, et enne väsib lauliku suu, kui see jõuab ütelda osagi nende tegudest, vaid need jäävad vete valvata, taeva tunda ja järglaste jagada, kuna kanged käivad edasi oma teed."(Mälk)

Tollane vana köide sai vist raskematel aegadel koduriiulist antikvariaati maha müüdud. Mälgu teine raamat, "Hea sadam", 1942. aasta väljaanne, rannaküla noorte esimesest armastusest oli mu veel suurem lemmik. Aga aegade hämarusse on kadunud seegi.

Ammusel "Läänemere isandate" lugemise ajal ei teadnud ma Sigtunast midagi. Paar aastat tagasi sai seal käidud. Loomulikult on seal kõik hoopis teistmoodi kui Läänemere isandate aegadel ja kirjaniku kujutluspildis. Väga armas linn. Augustis 2006 olen sellest kirjutanud:

"Raekoda – väike pruun puumaja, kõige väiksem raekoda Rootsis, ehk isegi kogu Euroopas. Pärit 1744. aastast. Vana, siia sobiv sisustus ja kuningate pildid. Maria kirik (13. saj keskel rajasid selle dominikaanid) ja palju kirikuvaremeid (St Per, St Lars, St Olof). Ruunikivid, mida olevat siin 10-12, kõige rohkem kogu Rootsis. Ümbruskonnas veel üle 100. Sigtuna lapsed õpivad ruunikirjas tähestikku. Stora gatan väikeste majadega 1700. aastate lõpust. Või isegi vanematega. Tädi Pruuni kohvik (Tant Brun on koos tädi Rohelise ja tädi Lillaga rootsi populaarse lasteraamatu tegelane, autoriks kunstnik ja kirjanik Elsa Beskow – 1874-1953 – kes on illustreerinud ka aabitsaid ja kooli lauluraamatuid ning kelle raamatutes lapsed, vastandina Astrid Lindgreni lustakatele tegelastele, alati väga korrektselt käitusid.) ..."

"Läänemere isandad" tuli mulle ka tookord reisil meelde, aga mäletasin sellest liiga vähe. Nüüd saab siis meelt värskendatud...

Kui hommikul raamatuga tagasi jõudsin ja juba köögis askeldasin, märkasin peaaegu selges taevas vikerkaart. Olen harjunud vikerkaare nägemist võtma kinnitusena endale, et olen midagi õigesti teinud...

Pilt: Lisa selle blogi vikerkaarepiltidele nende jaoks, kel pole olnud aega taevast vaadata - tänane hommik, kl 9.45.

03/10/2008

Tikkudele tige


Isegi tikke ei osata enam teha. Gaasileegi süütamiseks kulub nüüd tavapärase ühe tiku asemel vähemalt 4-5. Kunagi ei tea, kuhu tikupea kraapsamisel lendab, kas hakkab üldse põlema või teeb lihtsalt millisekundi jooksul soss ja kõik.

Paljud murduvad pooleks, paljud on juba karbis niisugused josselid, et tulesaamine nende abil osutub probleemiks. Siin pildil on tikud, mille maaletooja on Aikon OÜ. Tikutopsi umbes 45 tikust jätkub ligikaudu kolmeks päevaks. Varem võis gaasipliidi mitu leeki ühe tikuga põlema panna, nüüd enam mitte.

Ilmne allakäik.

Viljandi tuletikuvabriku tikkudele võis alati kindel olla. Nõukaaegsetele vene omadele samuti.
Nüüd ei tea kunagi, mille sa tikutoosist leiad või mis tikukraapsamisel juhtuda võib.

Näiteks viimane kogemus: tikk nagu läheb põlema, siis purtsatab tiku otsast tuleleek, mis kohe soss kustub, ilma oma ülesannet täitmata. Väävlilõhn levib igale poole laiali.

EDIT: Olin selle pahameele kirja pannud, kui leidsin, et täna pole ma ainus pahandaja. Delfis on selle kohta kellegi asjalik kiri "Tikutõmbaja võib ennast põlema panna".

01/10/2008

Jälle uudiseid pildimaailmast


Olen oma blogidesse aeg-ajalt ikka pannud teateid Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuvatest raamatukunstnike näitustest - lihtsalt sellepärast, et Eesti illustraatorid teevad minu meelest väga toredaid töid ja neil on vahva maailmanägemine.

Oluline on seegi, et need näitused on igaühele taskukohased ehk tasuta. Ka näitustemaja on hästi omapärane ja sinna võib rahulikult minna koos kogu perega - värvirõõmsad elamused on garanteeritud nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Seekord siis jälle kahest näitusest, mis mõlemad avatakse lastekirjanduse keskuses (Pikk 73, Tallinn) reede, 3. oktoobri õhtupoolikul ja jäävad vaatamiseks 31. oktoobrini.

Trepigaleriis Anne ja Ülo Pikkov (siinsed ülemised pildid).

Illustratsioonigaleriis Ülle Meister oma piltidega, millest samuti üks näide:

Pildid näitusekutsetelt.