17/03/2008

Dalai-laama sündmustest Tiibetis


Dalai-laama pressiteade 14. märtsil 2008
Press release

"I am deeply concerned over the situation that has been developing in Tibet following peaceful protests in many parts of Tibet, including Lhasa, in recent days. These protests are a manifestation of the deep-rooted resentment of the Tibetan people under the present governance.

As I have always said, unity and stability under brute force is at best a temporary solution. It is unrealistic to expect unity and stability under such a rule and would therefore not be conducive to finding a peaceful and lasting solution.

I therefore appeal to the Chinese leadership to stop using force and address the long-simmering resentment of the Tibetan people through dialogue with the Tibetan people. I also urge my fellow Tibetans not to resort to violence."

Siit saab vaadata või kuulata dalai-laama eilset tunniajalist kohtumist ajakirjanikega Dharamsalas.

Videol on dalai-laama intervjuu BBC-ile 16. märtsil 2008:


Dalai-laama kodulehekülg on siin.

"Ei saa eitada, et teistele mõtlemine tasub end ära. Ei saa eitada, et meie õnn on lahutamatult seotud teiste õnnega. Ei saa eitada, et kui ühiskond kannatab, kannatame ka meie."

"Kui te keset maailma nautimist vaba hetke leiate, püüdke ükskõik kui väikesel viisil aidata neid, kes on rõhutud ja kes mingil põhjusel ei saa või ei suuda ise end aidata."
Tsitaadid on dalai-laama raamatust "Iidne tarkus, moodne maailm. Uue aastatuhande eetika".

No comments:

Post a Comment

Related Posts with Thumbnails