10/02/2014

"Kuni sina oled minuga"

Filmi "Solange Du da bist" plakat (1953).

Eile kohtusin taas tuttavaga, kes mulle ligi pool sajandit tagasi tugeva mulje jättis, aga keda ma vahepeal näinud polnud.

See võis olla millalgi möödunud sajandi kuuekümnendatel aastatel, kui Tallinna kinodes linastus üks Saksa armastusdraama. Mil kombel see SFV film meie ekraanidele jõudis, seda ma ei tea, aga seda ei näidatud kuigi kaua. Olin siis teismeline ja see film meeldis mulle kohe üliväga ning oleksin tahtnud seda veel ja veel vaadata, aga see kadus varsti ekraanidelt. Aastate jooksul läks ka täpne sisu meelest, mällu sööbisid vaid mõned kaadrid, üldmulje toonaste staaride mängust ja pealkiri "Kuni sina oled minuga"...

Internetil on muude omaduste hulgas imeline jõud luua meile taaskohtumisi ka kaugete aastate tagant. Eile tuli mul see film millegagi seoses uuesti meelde, mõtlesin siis, et ei teagi selle täpset pealkirja ega oska otsida, kuid vene keeles võis see olla "Пока ты со мной". Selle nimega ta kohemaid ka leidsime.

Nautisin vaatamist tõeliselt.

Maria Schell ja Hardy Krüger - Eva ja Stefan.
"Kuni sina oled minuga" originaalpealkiri saksa keeles on "Solange Du da bist". See on režisöör Harald Brauni käe all valminud film, mis esilinastus 27. augustil 1953 ja järgmisel aastal oli esitatud ka Cannes'i filmifestivalile. Osades olid O. W. Fisher (Frank Tornau), Maria Schell (Eva Berger), Hardy Krüger (Stefan Berger), Brigitte Horney (Mona Arendt) jt.

Frank Tornau on režissöör, kes loob filme unelmate maailmast ja kelle kohta keegi ei tea, milliseid mõtteid ta haub oma tumedate prillide taga. Kui noore statisti Eva Bergeriga juhtub filmivõtetel õnnetus, näeb Tornau, missugune on vaeste inimeste elu ja kui palju sellesse viletsusest hoolimata armastust mahub. Tornau otsustab Eva ja tema mehe Stefani elu n-ö ära osta, sellest ometi kord ühe tegeliku elu filmi teha.

Eva saab oma elufilmis peaosa, kuid peab kõike kogetut uuesti läbi elama. See on pingeline aeg nii filmivõtetel kui Eva koduses elus. Stefan ütleb talle mõne nädala pärast: "Sa oled väga muutunud, aga see muinasjutt lõpeb nädala pärast." Kas Eva suudab sellega leppida? Kas Tornau teeb oma unistustefilmi armastusest, aga lõhub selle armastuse?

Ma ei hakka seda pingelist filmi ümber jutustama, sest võib-olla tahab mõni mu blogi lugejatest seda ise vaadata. Näitlejate mäng igatahes on vaatamist väärt. Minu vaadatud versioon oli venekeelse dublaažiga, aga küllap on seda internetist võimalik leida ka muukeelsete versioonidena (näit inglise keeles on pealkirjaks "As Long as You're Near Me").

Filmi algus kauni tantsuga (vene k):


Näide filmist - Maria Schelli ja O. W. Fisheri ilus kooskõla: Eva Berger vaatab koos Frank Tornauga, kuidas on läinud ta proovivõtted (saksa k):Veidi ka näitlejatest.

Maria Schell (15. jaan 1926 - 26. apr 2005) oli kuulus Austria/Šveitsi filmitäht, tõeline staar. 1956. a sai ta Veneetsia filmifestivalil parima naisnäitleja auhinna filmis "Gervaise" mängitud osa eest. Tema partneriks filmilinal mängitud rohketes osades on olnud Yul Brynner, Marcello Mastroianni, Gary Cooper ja Marlon Brando. Filmis "Nürnbergi protsess" mängitud rolli eest parima näitleja Oscari pälvinud Austria staar Maximilian Schell, kes tänavu 1. veebruaril suri, oli tema noorem vend. 2002. aastal tegi Maximilian Schell ka dokumentaalfilmi "Minu õde Maria".

Otto Wilhelm Fischer (1. apr 1915 - 29. jaan 2004) oli Austria näitleja ja režissöör. Saksa filmikunsti juhtivaid kujusid. Rahvusvahelist kuulsust ta siiski ei saavutanud, 1956. a katkestas filmivõtted Hollywoodis mäluhäirete tõttu. 1970ndatel aastatel jäi pensionile, kirjutas mõned raamatud.

Hardy Krüger (sünd Franz Eberhard August Krüger; 12. apr 1928) on Saksa filminäitleja, kes oma aarialiku väljanägemise tõttu pidi oma filmitee algusaastatel palju mängima Saksa sõdureid. Ta peaks elus olema ka praegu ja teda peetakse üheks silmapaistvamaks Saksa näitlejaks 1960. aastatel. Ta oli ka esimesi Saksa meesnäitlejaid, kes saavutas pärast Teist maailmasõda rahvusvahelise tunnustuse.

Brigitte Horney (29. märts 1911 - 27. juuli 1988) oli Saksa ja USA teatri- ja filminäitleja. Tema parimaks rolliks peetakse Katariina Suure osa filmis "Parun Münchhausen", aga tal on olnud veel väga palju erinevas suurusjärgus rolle.

Siinsed pildid on internetist.

1 comment:

  1. Kopin siia eilse kommentaari ühelt mu blogi lugejalt, kes kirjutas sellest FBs:

    IK: "Saksa filmi "Kuni sa oled minuga" nägin 70-ndate keskel Mustamäe kinos "Kaja" (issver, kui hästi mulle see meelde on jäänud?!), ei ole saanud seda enam üle vaadata, aga vähemalt siis ta mulle väga meeldis. Maria Schell ja Hardy Krüger olid selles veel nii noored!"

    ReplyDelete